Skip to content

125 Merrick RdRobbinsville, NJ 08691

Built 2007

Last Sale Price
$773,340
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block2733
Lot4.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page314

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,984
Acreage2.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
17%
Improvement Value:$486,900
83%
Total Assessment$585,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,633+6.7%
2024$19,339+1.2%
2023$19,105-0.3%
2022$19,163+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$773,340
Sq Ft4,984DeedBook 6497, Page 1356Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft4,984DeedBook 6411, Page 440Recorded8/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5228, Page 96