Skip to content

51 Burke Rd(Block 2735 Lot 3)Robbinsville, NJ 08691

Built 1962

Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block2735
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page315

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
24%
Improvement Value:$300,600
76%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,691+6.8%
2024$12,817+1.3%
2023$12,658-0.3%
2022$12,698+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962