Skip to content

27 Burke RoadRobbinsville, NJ 08691

Built 2001

Last Sale Price
$278,150
Last Sale Date
Mar 14, 2001

Property Information

Block2735
Lot79.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page315

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
25%
Improvement Value:$296,300
75%
Total Assessment$394,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,916+6.7%
2024$13,044+1.2%
2023$12,886-0.3%
2022$12,925+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$278,150
DeedBook 4011, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 2001