Skip to content

36 Drialo DrAllentown, NJ 08501

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2014

Property Information

Block2736
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
36%
Improvement Value:$163,500
64%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,933+6.7%
2024$8,373+1.2%
2023$8,272-0.3%
2022$8,297+6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3470, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1968