Skip to content

8 Weathersfield DriveTrenton, NJ 08620

Built 2013

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block2738.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page334

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,715
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,300
17%
Improvement Value:$592,100
83%
Total Assessment$713,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,140+6.7%
2024$23,564+3.4%
2023$22,786-0.3%
2022$22,855+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft4,715DeedBook 6306, Page 758Recorded11/8/2017

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 6306, Page 758

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 6167, Page 1770

Property Built

Built

Year Built: 2013