Skip to content

16 Weathersfield DriveTrenton, NJ 08620

Built 2010

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jan 11, 2011

Property Information

Block2738.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page334

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,179
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
17%
Improvement Value:$609,800
83%
Total Assessment$734,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,866+6.7%
2024$24,244+1.2%
2023$23,950-0.3%
2022$24,024+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 6091, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 2010