Skip to content

20 Weathersfield DriveTrenton, NJ 08620

Built 2008

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 25, 2009

Property Information

Block2738.01
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page334

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,832
Acreage1.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,700
14%
Improvement Value:$676,300
86%
Total Assessment$790,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,840+6.7%
2024$26,094+1.2%
2023$25,778-0.3%
2022$25,857+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 6014, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2008