Skip to content

372 Old York RoadTrenton, NJ 08620

Built 2015

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block2738
Lot23.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page334

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,547
Acreage4.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
24%
Improvement Value:$417,200
76%
Total Assessment$550,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,389+6.7%
2024$18,173+1.2%
2023$17,953-0.3%
2022$18,008+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft3,547DeedBook 6425, Page 560Recorded12/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

DeedBook 6203, Page 795Recorded10/1/2014