Skip to content

392 Old York RoadTrenton, NJ 08620

Built 2009

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block2738
Lot23.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page334

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,682
Acreage6.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,600
17%
Improvement Value:$660,400
83%
Total Assessment$796,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,051+6.7%
2024$26,292+1.2%
2023$25,973-0.3%
2022$26,053+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 6449, Page 941

Property Sale

Sale
$1,033,044
DeedBook 6014, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 2009