Skip to content

11 Weathersfield DriveTrenton, NJ 08620

Built 2007

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block2738
Lot23.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page334

Building Details

Building Class18
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,398
Acreage6.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
16%
Improvement Value:$683,600
84%
Total Assessment$817,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,791+6.7%
2024$26,986+1.2%
2023$26,659+2.3%
2022$26,056+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft5,398DeedBook 6278, Page 1449Recorded3/8/2017

Property Sale

Sale
$1,191,151
DeedBook 5836, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 2007