Skip to content

17 Weathersfield DriveTrenton, NJ 08620

Built 2008

Last Sale Price
$872,000
Last Sale Date
Sep 23, 2008

Property Information

Block2738
Lot23.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page334

Building Details

Building Class18
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,554
Acreage3.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,200
16%
Improvement Value:$666,800
84%
Total Assessment$793,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,945+6.7%
2024$26,193+1.2%
2023$25,876-0.3%
2022$25,955+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$872,000
DeedBook 5932, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 2008