Skip to content

144 Sawmill RoadTrenton, NJ 08620

Built 2010

Last Sale Date
Jun 25, 2007

Property Information

Block2739
Lot3.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page343

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,300
41%
Improvement Value:$127,700
59%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,682+6.7%
2024$7,201+3.6%
2023$6,953-0.3%
2022$6,975+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010