Skip to content

5 Creamery RoadTrenton, NJ 08620

Built 2015

Last Sale Price
$759,571
Last Sale Date
Mar 21, 2014

Property Information

Block2739
Lot5.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3431

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,384
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,700
13%
Improvement Value:$796,800
87%
Total Assessment$916,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,297+6.7%
2024$30,272+1.2%
2023$29,905-0.3%
2022$29,997-1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$759,571

From:

To:

DeedBook 6191, Page 122Recorded4/10/2014