Skip to content

1 Oakwood CtTrenton, NJ 08620

Built 2024

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block2739
Lot87.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3432

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,045
Acreage2.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
22%
Improvement Value:$424,600
78%
Total Assessment$547,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,283+376.2%
2024$4,049+1.2%
2023$4,000-0.3%
2022$4,013+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,045DeedBook 6560, Page 958Recorded6/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024