Skip to content

5 Oakwood CourtTrenton, NJ 08620

Built 2024

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block2739
Lot87.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3432

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,817
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
23%
Improvement Value:$399,100
77%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,268+363.6%
2024$3,940+1.2%
2023$3,893-0.3%
2022$3,905+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft2,817DeedBook 6551, Page 882Recorded3/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024