Skip to content

5 Jeremy PlaceTrenton, NJ 08620

Built 2015

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block2739
Lot87.14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3432

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,422
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
23%
Improvement Value:$404,100
77%
Total Assessment$524,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,490+6.7%
2024$17,331+1.2%
2023$17,121-0.3%
2022$17,173+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,422DeedBook 6260, Page 369Recorded8/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015