Skip to content

2 Aqua TerrTrenton, NJ 08620

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block2743.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page348

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
33%
Improvement Value:$201,900
67%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,699+6.7%
2024$10,028+1.2%
2023$9,906-0.3%
2022$9,937+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 6311, Page 1609Recorded12/28/2017

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4303, Page 257

Property Sale

SaleMulti
$79,800
DeedBook 2149, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1976