Skip to content

3 Carney WayTrenton, NJ 08620

Built 2002

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block2743.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page348

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,786
Acreage2.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
24%
Improvement Value:$378,300
76%
Total Assessment$496,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,486+6.7%
2024$16,389+9.0%
2023$15,033-0.3%
2022$15,079+3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft2,786DeedBook 6500, Page 152Recorded9/14/2022

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6040, Page 622

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 5007, Page 249

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 4329, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 2002