Skip to content

5 Carney WayTrenton, NJ 08620

Built 2003
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block2743.01
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page348

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
23%
Improvement Value:$385,700
77%
Total Assessment$497,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,289+6.8%
2024$16,189+1.2%
2023$15,990-0.3%
2022$16,040+3.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004288-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 6338, Page 1338

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 4626, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 2003