Skip to content

314 Exton-Allentown RdAllentown, NJ 08501

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block2743
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page349

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
29%
Improvement Value:$216,400
71%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,741+6.7%
2024$10,068+1.2%
2023$9,946-0.3%
2022$9,976+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,800DeedBook 6515, Page 787Recorded2/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960