Skip to content

21 Iron Bridge RdTrenton, NJ 08620

Built 1947

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block2743
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page350

Building Details

Building Class17
Description1SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
33%
Improvement Value:$177,700
67%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,402+6.7%
2024$8,812+1.2%
2023$8,706-0.3%
2022$8,732+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,479DeedBook 6489, Page 1098Recorded6/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$115,500
DeedBook 2489, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1947