Skip to content

9 Aqua TerrTrenton, NJ 08620

Built 1984

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Jul 27, 1981

Property Information

Block2743
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page350

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$203,100
67%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,681+6.7%
2024$10,011+1.2%
2023$9,890-0.3%
2022$9,920+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 2166, Page 751