Skip to content

3 Nursery LaneTrenton, NJ 08620

Built 2000

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block2743
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page348

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,616
Acreage1.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
20%
Improvement Value:$437,200
80%
Total Assessment$546,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,262+6.7%
2024$18,054+5.5%
2023$17,118-0.3%
2022$17,170+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft3,616DeedBook 6340, Page 1906Recorded9/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 3464, Page 187