Skip to content

251 Extonville RdAllentown, NJ 08501

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2009

Property Information

Block2745
Lot3.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page349

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,590
Acreage3.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
23%
Improvement Value:$374,300
77%
Total Assessment$484,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,060+6.7%
2024$15,990+1.2%
2023$15,796-0.3%
2022$15,845+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3159, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1960