Skip to content

27 Ellisdale RdAllentown, NJ 08501

Built 2004

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 2, 2002

Property Information

Block2746
Lot10.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page351

Building Details

Building Class18
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
16%
Improvement Value:$549,400
84%
Total Assessment$651,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,959+6.7%
2024$21,519+1.2%
2023$21,258-0.3%
2022$21,324+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4283, Page 67