Skip to content

1300 River RdTitusville, NJ 08560

Built 1910

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block100
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1OB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,686
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,700
48%
Improvement Value:$205,000
52%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,492+7.3%
2024$11,637+6.7%
2023$10,911+2.5%
2022$10,647+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,686DeedBook 6502, Page 648Recorded10/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1910