Skip to content

19 Patterson AveTitusville, NJ 08560

Built 1940

Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block102
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,289
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
62%
Improvement Value:$106,600
38%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,859+6.8%
2024$8,297+8.2%
2023$7,666+2.5%
2022$7,480+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940