Skip to content

19 Harrison AveTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 1996

Property Information

Block106
Lot143.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,413
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,900
67%
Improvement Value:$92,700
33%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+6.7%
2024$8,358+8.1%
2023$7,730+2.5%
2022$7,543+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2557, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1950