Skip to content

23 Burroughs AveTitusville, NJ 08560

Built 1955

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Feb 6, 2012

Property Information

Block107
Lot108.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SCB 2AG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,081
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
50%
Improvement Value:$163,600
50%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,421+6.2%
2024$9,810+51.8%
2023$6,461+6.0%
2022$6,092+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 6142, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1955