Skip to content

2 Morgan AvenueTitusville, NJ 08560

Built 1926

Last Sale Price
$152,900
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block108
Lot28.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,025
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,800
66%
Improvement Value:$75,400
34%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,015+7.7%
2024$6,512+9.5%
2023$5,947+2.5%
2022$5,803+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$152,900

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 6359, Page 1823Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4228, Page 221

Property Sale

Sale
$146,900
DeedBook 4012, Page 72

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2507, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1926