Skip to content

15 Lafayette AveTitusville, NJ 08560

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2014

Property Information

Block108
Lot54.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class15
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage975
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
74%
Improvement Value:$55,000
26%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,642+8.0%
2024$6,152+9.9%
2023$5,598+2.5%
2022$5,463+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920