Skip to content

1314 River RdTitusville, NJ 08560

Built 1982
Other Exempt

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block109
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,276
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,200
45%
Improvement Value:$233,600
55%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$12,731+6.4%
2023$11,964+2.5%
2022$11,674+2.5%
2021$11,389+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,276DeedBook 6514, Page 747Recorded2/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1982