Skip to content

15 Burroughs AveTitusville, NJ 08560

Built 1970

Last Sale Date
Apr 18, 2023

Property Information

Block110
Lot103
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,919
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,800
44%
Improvement Value:$228,300
56%
Total Assessment$407,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,852+5.7%
2024$12,163+6.8%
2023$11,389+2.5%
2022$11,113+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970