Skip to content

7 Cortlandt AveTitusville, NJ 08560

Built 1948

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block111
Lot128
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,884
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
50%
Improvement Value:$190,900
50%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,019+5.8%
2024$11,356+7.9%
2023$10,523+2.5%
2022$10,268+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,884DeedBook 6542, Page 1114Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$328,200
Sq Ft1,884DeedBook 6372, Page 964Recorded7/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 1948