Skip to content

45 Lafayette AveTitusville, NJ 08560

Built 1930

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 26, 2012

Property Information

Block114
Lot117.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class15
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,080
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,100
69%
Improvement Value:$78,000
31%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,022+6.8%
2024$7,515+8.2%
2023$6,944+2.5%
2022$6,776+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6159, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1930