Skip to content

6 Cortlandt AveTitusville, NJ 08560

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block114
Lot119.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,127
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,800
43%
Improvement Value:$246,600
57%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,746+5.5%
2024$13,028+6.6%
2023$12,224+2.5%
2022$11,928+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 2606, Page 596

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2498, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1930