Skip to content

39 Coleman LaneTitusville, NJ 08560

Built 1936

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Oct 1, 1997

Property Information

Block117
Lot23.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage812
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
80%
Improvement Value:$42,700
20%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,873+3.3%
2024$6,653-0.1%
2023$6,659+2.5%
2022$6,498+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3285, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1936