Skip to content

18 Coleman LaneTitusville, NJ 08560

Built 1946

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 27, 1997

Property Information

Block118
Lot30.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF 1OB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,629
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
47%
Improvement Value:$188,300
53%
Total Assessment$355,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,214+6.0%
2024$10,577+7.3%
2023$9,859+2.5%
2022$9,621+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3203, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1946