Skip to content

480 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 2000

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Jul 1, 2008

Property Information

Block119
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2.5SF/1DG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,586
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
35%
Improvement Value:$306,900
65%
Total Assessment$474,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,993+5.0%
2024$14,278+3.9%
2023$13,744+2.5%
2022$13,412+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 5882, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 2000