Skip to content

1424 River Rd(Block 121 Lot 26.01)Titusville, NJ 08560

Built 1840
Public Property

Last Sale Price
$867,500
Last Sale Date
Jan 30, 2009

Property Information

Block121
Lot26.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class15
Description3 DWELLINGS 2OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,269
Acreage7.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,300
46%
Improvement Value:$410,100
54%
Total Assessment$753,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$16,562+3.2%
2010$16,047+3.2%
2009$15,554-0.5%
2008$15,628+12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$867,500
DeedBook 5995, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1840