Skip to content

48 Nedsland AveTitusville, NJ 08560

Built 1994

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block121
Lot55.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,034
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,200
46%
Improvement Value:$211,700
54%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,278+6.0%
2024$11,582+6.9%
2023$10,835+2.5%
2022$10,573+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 6184, Page 40Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2823, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1994