Skip to content

57 Park Lake AveTitusville, NJ 08560

Built 1947

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block122
Lot129.011
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage990
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
66%
Improvement Value:$78,400
34%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226+6.9%
2024$6,757+6.8%
2023$6,326+6.9%
2022$5,916+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft990DeedBook 6466, Page 661Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 6238, Page 340Recorded1/6/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5229, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1947