Skip to content

1402 River RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$240,500
Last Sale Date
Mar 25, 2004

Property Information

Block123
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description1.5SB/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,622
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
46%
Improvement Value:$154,500
54%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035+6.3%
2024$8,502+6.8%
2023$7,960+2.5%
2022$7,767+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,500
DeedBook 4720, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1950