Skip to content

19 Nedsland AveTitusville, NJ 08560

Built 1935

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block124
Lot77.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class16
Description1SF 3AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,492
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,800
56%
Improvement Value:$122,100
44%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,710+7.1%
2024$8,129+6.9%
2023$7,605+2.5%
2022$7,421+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,492DeedBook 6478, Page 1544Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3440, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1935