Skip to content

25 Nedsland AveTitusville, NJ 08560

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 1993

Property Information

Block124
Lot81.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage925
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,600
66%
Improvement Value:$82,000
34%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,533+7.8%
2024$6,989+6.8%
2023$6,546+2.5%
2022$6,388+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2565, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1951