Skip to content

29 Nedsland AveTitusville, NJ 08560

Built 1954

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jul 15, 1996

Property Information

Block124
Lot83.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,521
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,100
58%
Improvement Value:$113,200
42%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,597+7.2%
2024$8,019+6.9%
2023$7,501+2.5%
2022$7,319+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 3094, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1954