Skip to content

42 Nedsland AveTitusville, NJ 08560

Built 1963

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 21, 2022

Property Information

Block125
Lot75.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG 1OB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,547
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
44%
Improvement Value:$219,100
56%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,407+6.0%
2024$11,708+6.9%
2023$10,954+2.5%
2022$10,689+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,547DeedBook 6494, Page 815Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 6329, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1963