Skip to content

6 Nedsland AveTitusville, NJ 08560

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block126
Lot20.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class16
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,452
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,600
66%
Improvement Value:$79,900
34%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,466+7.8%
2024$6,925+6.8%
2023$6,482+2.5%
2022$6,325+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft1,452DeedBook 6595, Page 275Recorded6/25/2025

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6116, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1925