Skip to content

5 Fern Ridge LaneTitusville, NJ 08560

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 1995

Property Information

Block127
Lot130.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,900
67%
Improvement Value:$81,200
33%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,801+7.6%
2024$7,249+6.9%
2023$6,782+2.5%
2022$6,618+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951