Skip to content

3 Fern Ridge LaneTitusville, NJ 08560

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 1997

Property Information

Block127
Lot132.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,240
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
59%
Improvement Value:$118,300
41%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,105+7.0%
2024$8,511+6.9%
2023$7,963+2.5%
2022$7,770+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946